BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 3.09.2018| Okunma Sayısı: 367

 

              Adalet Mülkün Temelidir.

            Bir devlet; Hukuk Devleti ilkesine tam anlamıyla bağlıysa Adaleti de sağlamıştır ve mülkün temeli sağlamdır.

            Devletimiz son günlerde Amerika Birleşik Devletleri yetkililerinin hukuk ve ahlak dışı küstahlığına maruz kalmakta ve yargı bahane edilerek ülkemize adeta ekonomik darbe uygulanmaktadır. Bu duruma gelişimizde ekonomi politikaları/yönetim hataları için eleştiri hakkımızı saklı tutmakla birlikte, ekonomik darbeden kurtuluşun yolunun da yargıda, yargıya güvenin sağlanmasında olduğunu belirtiyoruz. Yargının güvenilir olması. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin önemsenmesi. Yargının bağımsız ve tarafsız olması ve savunmanın önündeki engellerin kaldırılması ile mümkündür. Kendi vatandaşlarımıza ve dünya kamuoyuna bu güveni vermeli, yargıya güvenin objektif ve sübjektif şartlarını hazırlamalıyız. Çünkü hukuk güvenliği, ülkemize yatırımı da, üretimi de ve refahı da getirir.

            Ayrıca;

-yüzden fazla hukuk fakültesi ve yetersiz eğitimin yanında YÖK tarafından alınan karar ile hukuk fakültesi giriş diliminin 190.000’e çıkartılması,

-İdare Mahkemelerine atanacak hakimlerin hukukçu olması zorunluluğunun kaldırılarak, herhangi bir fakülteden mezun olan herkesin hakim olmasının yolunun açılması,

-Hakim ve savcıların mesleğe kabullerinden başlayan haksızlıklar,

-Af tartışmaları,

-Avukatlık mesleğini dışlama çabaları ile savunmanın önüne çıkarılan hukuksuz engeller gibi son zamanlardaki daha bir çok uygulama ve tartışma gelecek ve adalet için bizi endişelendirmektedir.

            Burdur Barosu. Hukuk devletini, bağımsız ve tarafsız yargıyı, savunma hakkının kutsallığını ve adaleti savunmaya devam edecektir.

            Saygılarımızla. 03.09.2018

                                                                                                                             Burdur Barosu Başkanı

                                                                                                                                Av. Ramazan Gedik

26.05.2019
AV. RAMAZAN GEDİK
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.